NEWS ABOUT US PROFILES CAREERS CONTACT COMPANY MAGAZINE Home
choose one

Specjalistyczny statek z Remontowej SA
wśród najlepszych statków roku wg RINA

Źródło: "Dziennik Bałtycki", 17.01.2007

Budowany w Stoczni Północnej SA statek Pharos został nagrodzony tytułem "Significant Small Ship of 2006". Wyróżnienie przyznało stowarzyszenie brytyjskich królewskich projektantów statków z Londynu.
Co roku spośród kilku tysięcy statków budowanych na całym świecie stowarzyszenie wybiera kilkadziesiąt najciekawszych, najbardziej innowacyjnych, o największym znaczeniu dla światowej floty handlowej. Publikuje dwie listy: "Significant Ships of the Year" oraz "Significant Small Ships of the Year". W tym drugim zestawieniu statków o długości do 100 m członkowie Royal Institution of Naval Architects umieścili 27 statków zbudowanych w ub. roku, w tym jedyny z Polski - Pharos. Statek był wodowany w lutym ub. roku, a jego matką chrzestną była Jej królewska Wysokość Księżniczka Anna, która specjalnie z tej okazji przyjechała do Gdańska.
To jeden z dwóch zaawansowanych technicznie statków wielozadaniowych przeznaczonych do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na wodach brytyjskich. Ma 84 m długości, 16,5 m szerokości oraz 4,25 m zanurzenia. Oba statki (Pharos i Galatea) zostały zakontraktowane przez Gdańską Stocznię Remontowa SA i budowane są w Stoczni Północnej dla brytyjskiego królewskiego armatora o ponad 500 letniej tradycji - Trinity House, którego szefem jest mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II, książę Edynburga Filip.


Copyright 2005 Remontowa