NEWS ABOUT US PROFILES CAREERS CONTACT COMPANY MAGAZINE Home
choose one

Kontenerowiec REM 120/2 na nowym stanowisku

W Stoczni Północnej S.A. w obecności prezesów największych polskich stoczni otwarto nowe stanowisko do budowy statków, a także położono stępkę pod budowę jednostki REM 120/2, czyli drugiego z serii kontenerowca, który powstaje na zlecenie Remontowej S.A.

- Decyzja o budowie nowego stanowiska do budowy statków, podjęta przez Remontową S.A., tchnęła nowego ducha w naszą stocznię – powiedział witając gości prezes Stoczni Północnej Jarosław Flont.
Teraz będziemy mogli budować większe jednostki o parametrach do 135 metrów długości i 26 m szerokości. To „ucieczka do przodu” jeżeli chodzi o zwiększenie możliwości produkcyjnych, a do 2010 roku nasz portfel zamówień wypełnia 36 statków do wybudowania – mówił prezes Flont.

Otwarcia nowego stanowiska, przecinając wstęgę, dokonali prezes Remontowej S.A. Piotr Soyka, dyrektorzy Krzysztof Juchniewicz i Zbigniew Andruszkiewicz, reprezentujący Germanischer Lloyd Uwe Diepenbroek oraz Jarosław Flont. Nową płytę na której będą budowane statki poświęcił ks. Piotr Szamocki z parafii na Zielonym Trójkącie.

Później wszyscy zaproszeni goście przenieśli się kilkadziesiąt metrów dalej, gdzie – już z wykorzystaniem nowego stanowiska – nastąpiło położenie stępki pod jednostkę REM 120/2.

Stosowny certyfikat towarzystwa klasyfikacyjnego GL trafił do rąk prezesa Piotra Soyki, który powiedział m.in.:
-Jesteśmy świadkami powstawania nowej rzeczywistości. Remontowa nie tylko remontuje statki, przebudowuje je, od dłuższego czasu buduje, ale niebawem będzie je także eksploatować. Oba kontenerowce będą bowiem statkami firmy żeglugowej Gdańskie Linie Morskie, nowego armatora założonego przez Remontową S.A. Oczywiście nie wykluczam możliwości, że statki te po zakończeniu budowy zostaną sprzedane – jeżeli otrzymamy korzystna ofertę – lub wyczarterowane. Jesteśmy przygotowani na każdy wariant ich eksploatacji – poinformował prezes Soyka.

Pierwszy ze statków REM 120/1 jest na etapie budowy kadłuba, składania go z gotowych sekcji, a wodowanie jest przewidziane jeszcze pod koniec tego roku. Natomiast REM 120/2 jest we wstępnej fazie budowy. Będzie on powstawał właśnie na tym nowym stanowisku do budowy statków.

Podwójna uroczystość w Stoczni Północnej zakończyła się spacerem zaproszonych gości wzdłuż stoczniowego nabrzeża, wzdłuż stojących burta w burtę statków na których trwają prace wyposażeniowe.


Copyright 2005 Remontowa